KOLO PSZCZELARSKIE HECZNAROWICE

Miód jest jednym z najzdrowszych oraz najcenniejszych darów natury. Wytwarzany przez pszczoły przysmak zasługuje na ważne miejsce w naszym jadłospisie ze względu na wysoką wartość odżywczą oraz 100procentową naturalność.

KOLO PSZCZELARZY  HECZNAROWICE

Miody pitne

Miód pitny to napój alkoholowy, podobny do wina, uzyskany na drodze fermentacji miodu pszczelego rozcieńczonego wodą, czyli tzw.
brzeczki miodowej. Brzeczka może zawierać dodatkowo także chmiel, zioła, korzenie lub sok owocowy, nadające miodom różny smak i charakter.
Postępowanie zasadniczo nie różni się od wyrobu wina owocowego.

Podział miodów pitnych:

1. W zależności od sposobu przygotowania brzeczki:
niesycone - miód mieszany jest z wodą i fermentowany bez dodatkowych zabiegów.

sycone - miód mieszany jest z wodą i otrzymana brzeczka jest gotowana. Jest to częściej stosowana technika, ze względu na to, że proces gotowania niszczy różne szkodliwe drobnoustroje mogące przeszkadzać w fermentacji.

2. W zależności od stopnia rozcieńczenia brzeczki wodą:

półtoraki - miody, w których na 1l miodu (1,4kg) wzięto 0,5l wody. Tego typu miody pitne fermentują bardzo trudno, dając słodki produkt bardzo wysokiej jakości, który, by był gotowy do spożycia musi leżakować nawet 10 lat.

dwójniaki - miody, w których na 1l miodu (1,4kg) wzięto 1l wody.

trójniaki - miody, w których na 1l miodu (1,4kg) wzięto 2l wody. Dojrzewają 1-1,5 roku.

czwórniaki - miody, w których na 1l miodu (1,4kg) wzięto 3l wody. Dojrzewają 6-8 miesięcy. Trójniaki i czwórniaki są najczęściej wyrabiane w domowych warunkach, przez amatorów, jako najłatwiejsze do sporządzenia.